2009. december 30., szerda
Harkályok és szürkeségek
2009. december 29., kedd
Egy óra madarászat
2009. december 28., hétfő
Hova lettek a kacsák?
Reggel Kiskörán találkoztam Árpival és Mizsével, hogy egy jót madarásszunk a Tisza-tónál. Természetesen az erőműnél kezdtük, ahol is nekem a kocsiból kiszállás közben sikerült belecsúsznom az árokba. Ígéretes kezdet:-) De látnivaló nem sok volt. Majd a földnyelv következett. Innen már láttunk, hogy nincs sok madár a tavon. De legalább a közelünkben volt 3 füstös réce, amiről az fenti borzalmas fotó készült. 100 körüli szárcsa, 1 búbos vöcsök meg némi kerce volt még itt. Nem sok. Átmentünk a Kunsági csatorna kifolyójához, ahonnan láttunk megint 3 füstös kacsát. Úgy gondoltuk, hogy esetleg az előző 3, bár jó gyorsan átúsztak ide. Este derült ki, hogy Oláh Jánosék is voltak a tározónál, és hogy az első 3 madár mégsem olyan gyors, és nem egyezik ezekkel. Így összesen 6-an voltak a tavon. Némi kontyos, barát és kerceréce volt itt is. Majd felvettük Jancsit, és irány a strand. Ekkor már éreztük, hogy a szép napsütés mellé, elég viharos szél társult. Mellesleg a strandtól még annyit se láttunk, mint eddig. 2 rétisas volt említésre méltó. Kicsit beljebb sétáltunk a Viking kikötő felé, amikor is Árpi kiszúrt egy túl parton lévő madarat. Szerencséére tollászkodott, és elég rossz pózban állt, meg hát közel sem volt. Alapos nézegetés után sikerült is rájönnünk, hogy egy bütykös ásólúd. Eztán irány a Viking, ahol is a szokásos mellett most 100 körüli danka- és viharsirály csapat fogadott. Innen Sarudot kihagyva, Tiszaderzsen keresztül Poroszlóra kocsikáztunk. Szkópolás után végre láttuk a nap első bütykös hattyúit is. Emellett nyári liba, tőkés réce volt nagyobb számban, meg vagy 70 viharsirály, köztük dankák és nagysirályok. Meg egyetlen rétisas. Nagyon soványka napot zártunk, és már délben végeztünk a madarászattal. Lesz ez még így se.
2009. december 24., csütörtök
Karácsonyi fátyol
Jó szokásomhoz híven, ma is kicaplattam a Laskóvölgyi-víztározóhoz. Kicsit unalmas ez a falun keresztül menő, fél órás utacska. Ezúttal kipróbáltam az új cipőm is, ami nem volt túl fergeteges ötlet. Meg újdonságként vittem az alig egy hetes Minox távcsövem is. Mikor végre elértem a gáthoz, elég fura elkeserítő látvány fogadott. A tavat sűrű párafelhő borította. Ráadásul a múltkori lék sem volt meg. Azért sejtettem, hogy van bent egy másik lihogó a tó közepén, de sajnos esélyem sem volt odáig ellátni. Csak a kacsák hápogása hallatszott. Pech. De legalább sikerült a gáton felriasztanom egy havasi pityert, ami ezúttal szólt is. Meg egy szerencsétlen zöld küllőt is megijesztettem, ami rendszeresen a fűben kutat. A sűrű tejföl miatt most elég későn vett észre. A gátról pont jöttem lefelé, mikor 3 szürke gém repült velem szembe, majd mikor megláttak, visszafordultak a biztonságos homályba. Elindultam a keleti parton, mellettem egy vegyes fenyőrigó-zöldike-tengelic-csuri csapat szedegetett a gazban. Ekkor vettem észre, hogy van valami a távcsövem lencséjén. Ekkor nem volt nálam törlő, így nem tudtam biztosan eldönteni, hogy csak egy ráfagyott jégkristály, vagy pedig megsérült az üveg. Ez azért hirtelen agyvérzés közeli állapotba repített. Eme idegtépő dologgal megpróbáltam nem foglalkozni, és folytattam utam. Már bent jártam a part felénél, mikor megjelent két öreg nagysirály az égen, és megijesztették a tavon levő kacsákat. Így letudtam szűrni, hogy az égen csapongó récecsapat 300 tőkésből és 30 csörgőből állhat. Sajnos mást nem nagyon lehetett kiszűrni belőlük. A sirály aztán visszafordultak, a kacsákat megint felriasztva. Ekkor már 99%-os bizonyossággal rámertem mondani, hogy 2 öreg sárgalábú sirály okozta a pánikot. A Töviskes-völgybe érve egy öreg kékes rétihéja hímet vetett elém a sors, meg egy 300 példányos fenyőrigó csapatot. Sajnos ez még mindig messze van a megszokott mennyiségtől. A fákon ülő madarakat alaposan átnéztem, de csak néhány zöldike és meggyvágó furakodott közéjük. A tó északi felén folytattam utam, néhány nádi sármány cippogása mellet. Ekkorra a cipő is feltörte lábam, ami a távcső miatti aggódás mellett igazán nem hiányzott. A legutolsó horgász tanyánál hallottam meg, hogy a Laskó patak torkolatánál is csobog a víz, és hápognak récék, de sajnos a köd nem tette lehetővé, hogy lássam is őket. Na majd a másik oldalról! Bementem a Hidegvölgybe (amit a Laskó alakított ki), hogy átkeljek a patakon. Közben láttam egy tojó kékes rétit is. El is értem szokásos átkelő pontomhoz, de rá kellett döbbennem, hogy ezen nem megyek át. Legalábbis nem száraz lábbal. Ugyanis a patak megduzzatt, így a szokásos itteni 5 centis víz helyett, 35 centis fogadott. Szívás! Visszafordultam, és szépen haza battyogtam. Ez a karácsonyi séta ennyit hozott, és mindenkinek kellemes ünnepeket!
2009. december 19., szombat
A lék, és ami felette van!
2009. december 15., kedd
Bukóréce bukóréce hátán
2009. december 14., hétfő
Szívat a hajnalmadárka!
2009. december 11., péntek
Nehéz határozások
2009. december 10., csütörtök
Csüllő a Tisza-tavon!
U.I: másnap még Jancsi látta a csüllőt, harmadnap pedig Török Hunorék, Antal Laciék, Durkó Laliék és még pár ember megnézte. Ezek között is voltak kötözködők:-) Ezután elment világgá. Megnéztem a Nomenclator régebbi adatait, és ha minden igaz 1987 óta ez volt az első megfigyelése a fajnak a tavon.
2009. december 6., vasárnap
Ismétlés
2009. december 5., szombat
Megkésett tél
2009. november 30., hétfő
Novemberi dömping
Nagyon sok minden
Kissé rég írtam már ide. Ennek nagyon sok oka van, amiket részben el is fogok mondani. Vannak rajtam kívül állók: gép-, net-, és időhiány. Rajtam álló okként a kedvhiány említhető. Néhány nagyobb pontban szedtem össze, mi minden történt velem az elmúlt félévben, ezt alant fogjátok látni, nem feltétlen időrendi sorrendben. Jó olvasást!
Emberek: na, ez a kényes ügy:-) A kedvhiány is ide vezethető vissza. Az a lényeg, hogy volt egy botránykuvik a Bükkben. Én megnéztem egy nappal korábban, mint mások, és ez sokaknak nem tetszett. Aztán egy kis anyázással a birding.hu-n felhúzták nekem is az agyam. Ha akkor nyugisabb vagyok, mennyivel kevesebb utálnának most:-) Az a lényeg, hogy volt amit Én rontottam el, volt amit mások, de a legjobb, hogy nem kevés olyan dolgot állítottak rólam, amit nem tettem és nem is mondtam. Amennyit sértegetek és zrikálok embereket, nem kell még, hogy hozzá is kölcsenek... Na ebből lett egy jó kis sértődés. A legjobb, hogy egy olyan akart erkölcsről kioktatni, aki még csak átvert. Utána próbáltam mindenkivel szemben korrekt lenni, de ezt mások eltolták, és utána már tényleg mindenki rám haragudott. Aztán volt egy kis zalai kirándulás is. Itt megkértem utastársam, hogy kérdezze már meg a házigazdákat, hogy nem okoz-e gondot, hogy haverom engem is elhívott. Nem kérdezte meg, és az egyik bánta. Na, itt is Én jöttem ki szarul. Majd jött egy kis héjás anyázás, amibe persze beleszóltam:-) Nem bírtam ki, és nem is bántam meg. Legutóbb meg egy madarász "barátom" volt gyáva, hogy kiálljon mellettem, és szúrt így hátba:-) Ez van, lehetett volna ezeket a dolgokat jobban intézni, de ebből a helyzetből kell kihozni mindent, amit csak lehet. Természetesen voltak kellemes meglepetések is, de azok annyira nem érdekesek mások számára. Lettek új ismerőseim is, és rájöttem, hogy itt ténylegesen nagyon kevés "nem-érdek" típusú kapcsolat van. Ja, az MME ökotúravezetője is lettem, csak hogy még több ok legyen az engem nem kedvelőknek:-)
Lopás: ebből is kijutott idén. Ez augusztus 12-én történt meg velem, a Laskóvölgyi-víztározónál. Horgászati tilalom volt, gondoltam kimegyek nyugiba gyűrűzni, meg tanulni a KRESZt. Az utolsó háló állításánál egy bokor betakart a cuccomhoz. Hallom, hogy egy kocsi legurul, majd gyorsan el is húz onnan. Mire visszasietek a dolgaimhoz, már nincsenek meg. Elvitték a táskám,benne a távcsövem, irataim, pénzem, határozóim, madárgyűrűim, fényképezőgépem, de még a szaros madárzsákokat is. Nagyon remélem elkaptak tőle egy kis H5N1-et, és beledöglenek. Azóta már csak a fényképezőgépet, valamint a távcsövem kéne pótolni, de sajna nem akarja a kereskedő hozni, és addig csak sógorom régi binokulárjával szenvedek. Emiatt a lopás miatt még egy ideig ismerőseim, és saját régebbi fotóim lesznek a blogban, sajna.
Madarak: szerencsére ilyenek is voltak. Március közepén Bél-kőn hajnalmadár és havasi szürkebegyek. A hónap végén volt a gatyáskuvik fészkelési kísérlet a Bükkben, amit nekem is sikerült látnom. Mellesleg itt láttam életemben először párzó keresztcsőrűeket. Ugyanekkor az aggteleki populáció császármadarai közül is sikerült egy párat látnom, valamint ugyanitt búbos cinegét, vízirigót, kormosfejű cinegéket és egy rakat keresztcsőrűt. Március és április fordulóján borzas gödényt láttam a Csaj-tavon, majd másnap a Hortobágyi-halastavakon is. Április 1-én fakó réti tojót láttam az Öreg-tavakon, 3-án pedig füleskuvikokat hallottam Egerszalókon. E hó negyedik napján pedig megtört a jég, és Bélapátfalva mellett sikerült végre két fehérhátú fakopáncsot megpillantanom. Végre ez is megtörtént:) Lefelé jövet láttam az idei évem eddigi utolsó csonttollúit is, szám szerint 14-et. Nyáron is sikerült fehérhátúkat látnom a Bükk-fennsíkon, vagyis csak az első volt nehéz itt is. Ugyanitt erdei szalonka és uráli bagoly is volt. Kaba és Hortobágy tavi cankót, tadornát, parlagi sast, kis pólikat, hegyi récét hoztak. Mezőkövesden pedig 3 ( de lehet hogy 4) sárga billegető alfaj volt ebben a hónapban. Ragadozó kiülések során békászó sas, kígyász- és darázsölyvön kívül sötét törpesast is sikerült látni. Ezt az egyik megfigyelő később még egyszer megtudta nézni. A kövirigót is kerestem, de sajnos hiába. Vonatról Hortobágyon pásztormadarat is észleltem. A tarnai táborba is lenéztem, az se volt éppen rossz, bár sok időt nem tudtam ott tölteni. A nyár második felében pedig szokás szerint jött a gyurgyalagok felmérése. Itt a pozitív hozadék 2 szalakóta látványa volt a Bükkalján. Ez idő tájt láttam Cserépfalu mellett kis kormoránt és nagy fülemülét (szintén Bükkalja újak nekem). A lopás idején pedig öreg bakcsó és minimum 3 törpegém volt Egerszalókon. Az ősszel kevesebb időm volt madarászni, de október közepén azért beerősítettem. De a gyűrűzés sok időt elvitt. Azért október végén láttam az első havasi szürkéket a Bél-kőn, de ekkor még a hajnalmadarat nem. Októberben megkezdődött a Tisza-tavi madarászás is, ez heringsirály megfigyelését is eredményezte. A hónap legvégén letviccseltem a szegedi Fehér-tavon talált hosszúcsőrű cankógodát. Ezzel tovább bővítve azon madarak sorát, amit Én láttam utoljára az országban. Majd bedübörgött a november, rengeteg terepi nappal:-)
Gyűrűzés: februárban végre meglett az engedélyem, énekes madarakat gyűrűzhettem végre! 2009. május 21. Ekkor gyűrűztem meg az első madaramat. Egy mesterséges odúban lakó fiatal seregély személyében! 2009. június 17.Az első hálózásom. Egy 4 napos tábor volt a Bükk-fennsíkon. 90 madarat fogtunk, köztük közép fakopáncsot, citromsármányt, erdei szürkebegyet, sárgafejű királykát, fenyvescinegét, örvös légykapót és hegyi fakuszt. Egy napot otthon is gyűrűztem a kertben , majd egy hétvégét Telekhalmán is lenyomtam. Itt kékbegy, barkóscinke, fülemüle, függőcinke voltak a gyakori nádi énekeseken kívül. Valamint egy gyűrűs sitke! Ezután gyurgyalagot gyűrűztünk Makláron. Próba volt, lehet később komolyabb keretek között is megy majd. Augusztus első napjaiban 2 füleskuvik fiókára raktam gyűrűt. Ez a Hidegvölgyben volt, az általam kirakott odúban. Sarlósfecskét pedig Miskolcon patkoltam. Ezt egy család nevelte fel, és sikeresen szárnyra kelt. Majd a Szalóki tónál gyűrűztem, hogy utána ellopják a cuccom. Szeptember elején szintén a tónál gyűrűztem több alkalommal. Érdekességnek beesett egy vadgerle és egy kis légykapó. Majd a hónap közepén Barabáson, a Kaszonyi-hegyen gyűrűztem egy hétig. Több mint 500 madárra került ekkor gyűrű. Érdekesebbek: lappantyú, sárgarigó, ez utáni következő ellenőrzésben, ugyanabban a hálóban csíz, 8 kerti rozsdafarkú, kis és nagy fakopáncs, valamint nagy fülemüle visszafogás. Utóbbi alig tudott repülni, olyan hájas volt:-) Iszonyat jó volt! Miskolctapolcán is többször tartottam bemutatógyűrűzést, madármegfigyelő napokon pedig Egerszalókon és Poroszlón, valamint egyszer Felsőtárkányban egy gyerekcsoportnak. Október elején egy gyűrűzőtábort rendeztünk a Les-réten. 203 madár lett kis alumínium darabbal ékesítve, pl szajkó és 2 zöld küllő is. Azóta főleg a Laskóvölgyi-víztározónál jelöltem, többek közt közép fakopáncsot és szajkót. Fitala Csabával is voltam kint néhányszor szedőként, így jutott a kezembe kis lile, kakukk és bajszos sármány. Szeptember közepén megint vizsgáztam, akkor limikóla és ragadozóengedély volt a cél. Legnagyobb megdöbbenésemre ez sikerült is:-) Ezeket még nem tudtam használni, de majd idővel.
Körülbelül ez történt velem, madarászati szempontból, az elmúlt pár hónapban. Ígérem következő bejegyzésem napokon belül várható, és akkor novembert veszem górcső alá, majd pedig jönnek majd az aktuális események.
Üdv, BP
2009. március 14., szombat
Hattyúnász a Bükkalján
2009. március 13., péntek
Récetömegek és eső...
2009. február 15., vasárnap
Bukó a tavon
2009. február 14., szombat
Egy érdekes kánya
2009. január 29., csütörtök
Sarki sirály-tviccs!
2009. január 26., hétfő
Vidra a pusztán
Éves lista: 99 faj
2009. január 24., szombat
Lefagyva
Éves lista: 94 faj citromsármány
2009. január 22., csütörtök
Útban a vonathoz
2009. január 20., kedd
Szigorlat után
2009. január 18., vasárnap
A lefagyott Kecskeri
2009. január 13., kedd
Vándorsólyom Nyíregyházán
2009. január 12., hétfő
Vonattal fenyőszajkótól réti fülesig
Éves lista: 87 faj fenyőszajkó, réti füli
2009. január 11., vasárnap
Élet a jégen
2009. január 10., szombat
Ködszinkron
2009. január 9., péntek
Vörös kánya tviccs
Éves lista: 80 faj
2009. január 7., szerda
Irány a Szalajka!
Éves lista: 77 faj
2009. január 6., kedd
Csontik a klinikáknál
Éves lista: 70 faj
2009. január 5., hétfő
Szögbelépéstől libázásig
A Kiskörén lévő duzzasztóműhöz megyünk. Az egyik oldalon kormoránok, viharsirályok, sztyeppi sirályok, 1 vízityúk, dankasirályok és egy fagyoskodó szürke gém van. A másik oldal a gátról ígéretesebben nézett ki, így átmegyünk oda. Itt rengeteg a szárcsa, a jégen V alakot formázva ácsorognak. Sok tőkés is van, és a barátrécék között, meglátok két fiatal hegyi récét! Néhány kis vöcsök is úszkál ezen a részen. Szkóppal ránézünk a messzebbi madarakra is. Itt kis bukók mellett, további 10 hegyi réce is van, de egyik sem öreg hím közülük. Legnagyobb meglepetésre egy kis kormorán itt üldögél a tőkések mellett. Mikor elindulunk a partról még egy jégmadár száll el előttünk. Ez is megvan:-) Tovább kocsikázunk, mikor egy csapat libát veszünk észre. Megállunk Geri emeli is a szkópját, Én megint pihenősre veszem a figurát. A lilikek között vannak nyári ludak is, majd megleli az első vörösnyakú ludat. Belenézek a spektívjébe, és azzal a lendülettel további egyedeket is találok. Ekkor már Én is előveszem a csövet, és elkezdem vizslatni a csapatot. Végül 12 vörösnyakú libust sikerül összeszámolni, de lehet, hogy ennél többen vannak. Még egy réti pityer húz át a fejünk felett. Ezután Poroszlón is ránézünk a lefagyott Tiszára, de nem látunk semmit. Majd visszavonatozok Debrecenbe. Nem rossz év kezdet a Tisza-tavon sem:-)Éves lista: 69 faj
2009. január 2., péntek
Botanikus kerti remények
2009. január 1., csütörtök
2008 vége, 2009 kezdete
Mivel a tavalyi évet Mátán kezdtem, és tán pont ezért nagyon jól sikerült, így az idei startot is itt képzeltem el. Ezúttal Kiss Ádámmal látogattam ki. A vonatról az alábbi fajokat sikerült látni: vetési varjú, szarka, kuvik, balkáni gerle, tőkés réce, egerészölyv, nagy őrgébics, vörös vércse, fenyőrigó. Mikor Hortobágy "city"be megérkeztünk, kicsit körülnéztem ott is. Eredménye: zöldike, kék cinege csapat, balkáni fakopáncs, meggyvágó, fenyőpinty csapat és a nappalozó erdei fülesbaglyok. A pusztára igyekezve láttunk mezei verebeket, széncinegéket, karvalyt, nagy fakopáncsot, vörösbegyet, süvöltőket is. A vasúti átjárónál voltunk mikor egy fiatal rétisas tűnt fel. A Máta nevű település rész végén lévő facsoportban pedig a fenyőrigó csapat alatt énekes rigó volt. Nem kellett sokat várni erre a "vonuló" fajra. A pusztán nem sok madár akadt, de a búbos pacsirták viszonylag hamar meglettek. Majd átrepülő dolmányos varjú, és vadászó kékes rétihéják következtek. Az fűcsomókban nádi sármányok repkedtek. A pajtából pedig egy szegény kuvikot riasztottam ki. Már elég nagy területet átrágtunk, amikor Ádival szétváltunk. Ő az úton folytatta tovább az utat, Én meg a dzsindzsában. Ennek egy (valószínűleg hím) kis sólyom lett a jutalma. A leeresztő csatorna "keleti" hídjánál zajra lettem figyelmes a nádasban. Sajnos nem láttam semmit, így a kis hídon megkerültem. Mikor megálltam egy madár ugrott a víz (pontosabban jég)partról. Erdei szalonka!!! Kicsit meglepett. Szegény Ádám nem látta, pedig próbáltuk visszakeresni a ott, ahova berepült. Helyette barkóscinegék voltak. Még megnéztük a csatornán túli részeket is hósármány reményében. Azt nem láttunk, viszont egy meglehetősen barátságos sarkantyús sármány akadt. A fényképezőgépet természetesen a hídnál hagytam, így fotóznom nem sikerült. Vissza felé bandukolva még átnéztük a facsoport melletti fenyőrigó-csapatot. Vagy 50 seregély akadt is közte, de semmi más. Utána haza vonatoztunk. Nagyon fárasztó volt az idei első madarászat, ráadásul a csizma nekem véresre dörzsölte mindkét vádlimat. De legalább láttunk olyan madarakat, amiért megérte ez a tortúra:-)
Éves lista: 32 faj