2009. november 30., hétfő

Novemberi dömping

Ahogy ígértem, jön a november. Előre szólok, lehet sokaknak unalmas lehet, és tényleg rengeteget voltam terepen! De így a jó:-)
A hónap első napján Egerszalókon, a tóhoz mentem ki, megtéve a szokásos körömet. A tavon lévő madarak: 150 tőkés, 70 csörgő, 4 kanalas, 1 kerceréce, 1 kis vöcsök, 6 búbos vöcsök, 32(!) kormorán, 17 szürke gém. A nádasban függőcinegék is voltak, amik ilyenkor már nem jellemzőek. A környező területeken pedig szőlőrigók szóltak. Mikor visszaértem a gáton 33 példányos dolmányos varjú csapatra lettem figyelmes. Ezek között felfedeztem 2 fiatal vetési varjat is. Sokan ezt most megmosolyoghatják, de ezen a környéken elég ritka vendég a faj.
Másnap első ökotúrám is megtörtént. Egy házaspárnak mutattam a HNP látogatóközpontjánál erdei fülesbaglyokat, az Öreg-tavakon körülbelül 50 vörösnyakú ludat, és késő délután megtekintettük a darvak behúzását is.
4-én megint a Laskóvölgyi-víztározóhoz vezetett utam. Ezúttal a tó meder szélén mentem körbe. A tavon: 160 tőkés, 70 csörgő, 4 kanalas réce, 6 búbos vöcsök, 31 kormorán, 18 szürke gém (ebből a fajból sem szokott ennyi lenni ebben a hónapban). A tó északi felén ugrasztottam 4 sárszalonkát! Valószínű az első novemberi adata a fajnak a területen. Az iszapon volt még 3 erdei cankó, 2 hegyi és 2 barázdabillegető. Ezek szintén örömet okoztak kicsiny szívecskémnek:-) Mikor majdnem visszaértem a faluba, egy hatalmas fekete sereget vettem észre a levegőben. Vetési varjú csapat! Dömping van a fajból:-) 110 példány mellet szólt minimum 4 csóka is a gruppból. Nekem a faj második megfigyelése a tónál.
Hetedikén gyűrűzni mentem ki a tóhoz. De milyen jól tettem!Még sötétedésben kezdtem neki a hálót állítani, eközben megugrasztottam egy guvatot! Nyáron se nagyon találkozok vele, nem hogy ilyenkor. A tavon: 150 tőkés, 70 csörgő réce, 6 búbos vöcsök, 30 kormorán, 10 szürke gém, 1 hegyi billegető. Átrepülőben volt léprigó, kékes rétihéja hím és 2 holló is. A fogás ( a + után a visszafogások): 4 fekete rigó, 1 énekes rigó, 2 süvöltő (gyűrűzésre új nekem), 5+5 széncinege, 14+4 kék cinege, 1+1 barátcinege, 3+1 vörösbegy, 1 erdei szürkebegy, 1+1 erdei pinty, 7+2 őszapó, 1 sárgafejű királyka és 1 tüzesfejű királyka( gyűrűzésre új). Ez utóbbi ráadásul a tóra is új faj volt! Ahogy sejthető, természetesen sikerült kifognom egy vegyes cinkecsapatot is, ami elég nagy szívás tud lenni, ha egyedül van az ember, és még madárzsákja sincs elég... Elég későn kezdtem összepakolni, így már esteledett mire az utolsó hálót is összeszedtem. Ennek köszönhető, hogy láttam egy 3 egyedből álló daru családot leszállni a tó északi fövenyén. A gátőr mondta, hogy látott már a parton darvakat, de nekem ez volt az első találkozásom velük itt. Kifelé menet apró méretű denevérek még röpködtek, és 1 gímszarvas is bőgött még.
Következő nap Rimóczi Árpival megnéztük a Tisza-tavat. Eredménye: az Abádszalóki-öbölben látott kercerécék, 1 tojó hegyi réce, 14 bütykö ásólúd és 1 sarki búvár. Más nem nagyon volt.
10-én megint az otthoni tóra mentem. Ezúttal csak a keleti parton mentem végig. Eredmény: 200 tőkés, 50 csörgő réce, 13 búbos vöcsök, 56( nő a számuk ) kormorán, 8 szürke gém, 1 guvat hangja és 3 dankasirály. Haza felé menet még összefutottam 3 csicsörkével. Ugyan, ezek a faluban voltak, de akkor is érdekes adat.
Péntek 13: irány Bél-kő! Egerbe menet a buszról 30 példányos vetési varjú csapatot vettem észre. Ha egy üzlet beindul. A buszállomáson találkoztam Gilányi Gáborral és Szabó Antival. Hármasban folytattuk utunk. Az alsó párkányos már találtunk havasi szürkebegyet, Gábornak világ új volt. Majd 2 hamas küllő, házi rozsdafarkú és 2 kékes rétihéja következett, de hajnalmadár sehol. Felmentünk a felső részre, ahol 4-5 havasi szürkebegyet kábé 2 méterről néztük a többiek fotózták is. Aztán egy másik csapat is megreppent. Minimum 16 példány volt fenne. Ennyit láttunk egyszerre, de valószínű 20 feletti egyedszáma a területen. Ezután visszamentünk a párkányra. Anti igencsak lemaradt, mivel a cipő feltörte a lábát. Végül Ő találta meg a sziklapillangót. Gilnek itthonra ez is új volt. Azért mondjuk láthattuk volna sokkal jobban is, de így se volt rossz. (Photo by Gil)
Másnap kiegészültünk Bodzás Jancsival, Durkó Lalival, Nyíri Lacival és Rimóczi Árpival, és nekivágtunk a Tisza-tónak. A Szalóki-öbölben: 3 tojó hegyi réce, 3 füstös réce (Gilnek új), 2 északi búvár (Antinak új), 1 sarki búvár és rétisas. Meg vagy 20 feketenyakú vöcsök, de sajnos a fülest nem sikerült megtalálni. Kicsit ködös, borongós idő volt, és a madarak se voltak túl közel. Poroszlónál, a Valki-medencében rétisas mellett több ezer lilik között 3 vörösnyakú lúd és 9 bütykös ásólúd volt a legérdekesebb. Itt már Bánrévi Dani is velünk volt. Aztán elváltunk tőle, Giltől meg Antitól, és elindultunk vissza a Szalóki-öbölbe. Természetesen ekkor már meglett a füles vöcsök, valamint a récék és búvárok is közelebb voltak. Csak eztán mentünk haza.
November 18-án itthon mentem ki a tóhoz. Már megint. De továbbra is hiába kerestem az évi szokásos búvárt. A vízen volt 70 tőkés, 80 csörgő réce, 12 búbos vöcsök, 46 kormorán, 9 szürke gém és 2 erdei cankó. Egyszeriben nagy riadalom lett, egy subadult/adult rétisas jelent meg! Szeretjük az ilyen vendégeket:-)Út közben sikerült látnom a szezon első komolyabb, kb 350-es fenyőrigó csapatát. Benéztem a Töviskes-völgybe, ahol 2 kékes réti és nagy őrgébics voltak.
22-én megint a tóhoz mentem ki gyűrűzni. Túlságosan a tavon nem volt időm körbenézni, olyan 100-150 tőkés-csörgő összlet, 70! kormorán, 9 szürke gém volt. A parton felriasztottam egy havasi pityert, és a nap folyamán gyakran láttam pontosan 30 nagy liliket a levegőben. A fogás viszont szenzációs volt: 2 nagy fakopáncs ( a hálóban egymás mellett), 9+1 fekete rigó, 2 csuszka, 1+3 széncinege, 6+3 kék cinege, 1+1 barátcinege, 9 vörösbegy, 1 fenyőpinty ( gyűrűzésre új), 1 erdei pinty, 1 barátka!, 4 nádi sármány, 8+7 őszapó, 1 ökörszem és 1 sárgafejű királyka. 47 új gyűrűs! Természetesen közte egy cinege csapattal:-( Szívatás felső fokon.
28-a. Megint irány a tó! Tavon: 260 tőkés réce, 100 csörgő réce, 1 kerceréce tojó, 8 búbos vöcsök, 79! kormorán, 9 szürke gém, 1 nagy kócsag és 17 nagy lilik a fövenyen táplálkozva. Egészséges vadludat még nem láttam a tavon ezelőtt. A parton havasi pityer megint volt, a Töviskes-völgyben pedig nagy őrgébicset láttam. Búvár sehol.


Másnap már volt. Apró szépséghiba, hogy egy másik szalókon, és másik tavon. Tisza-tó, Abádszalóki-öböl, Rimóczi Árpád társaságában megnézve. 2 északi búvár. Még jók: 100 feletti kerceréce, 3 füstös réce, 2 hegyi réce, rétisas és egy aranyos fiatal kis sirály. Sarudon szokás szerint semmi, de az legalább messze. Steiner Attilát kivéve. Tovább Poroszlóra, ahol felvesszük Bánrévi Danit. Legnagyobb megrökönyödésünkre nincsenek a tavon lilikek. Összesen vagy 10 egyed van nyári ludak közé keveredve:-( A levegőben rajol egy 47 példányból álló csapat, de azért nem az igazi. Viszont ragadozókból szenzációs. 2 rétisas, 1 vándorsólyom és 1 immatur fekete sas! Könnyen lehet, hogy a tavalyi példány, csak éppen egy évvel idősebben. Ezen kívül még 4 tadorna volt említésre méltó, és vagy 7-800 kendermagos réce meg 7 kis bukó. Ez utóbbiból itt láttam a szezonban az elsőket.
Rákövetkező nap a Hortobágyra néztünk ki, hátha sikerül sok vörösnyakút látni, és egy jót libázni. Jakab Gergő csatlakozott még hármasunkhoz. Kócsújfalu határában megálltunk, és itt vándorsólymot, barna rétihéját és egy parókás őzbakot sikerült megpillantani. A sólyom hatalmas volt, könnyen lehet callidus alfaj. Majd Kékes-pusztán lilikeket vettünk észre. Habár elég alaposan átnéztük őket, csak 2 vörösnyakút találtunk köztük. Kissé lehangoló, és hol van az a 100-as csapat? Hát nem itt és nem ekkor. Árpi ráadásul öntudatra is ébredt, és elég filozófikus hangulatba került:-) A napot Máta-pusztán fejeztük be. A fejünk fölött lilikek szálltak, de nyakit nem láttunk. Az énekesek meg... hát inkább hagyjuk. Azért leírom. Varjakon kívül a pusztán: 3 nádi sármány, 2 mezei veréb, 1 házi veréb, 1 cigánycsuk és tengelic hangról. Sehol téli énekesek. Lehangoló. A napot végül 1 kis sárszalonka mentette meg. Meg az a 4-5 rétisas, amit az Öreg-tavak szélénél láttunk.

Ennyit a novemberről, és akkor jöhet az aktualizálás!

1 megjegyzés:

Jancsi írta...

A decemberiben azért szerepelhetne mondjuk a jeges búvár, netán a fehércsőrű, hogy a csüllő ne legyen olyan egyedül;D